25 Kasım 2006

Haber-Örenbox


Boyner firmasının özel ürün grubu TBOX'tan örgüseverlere bir şeyler örmeyi denemek isteyenlere özel tasarım ürün : ÖRENBOX

KAYNAK:
http://shop.t-box.com.tr/product/showproduct.aspx?proid=451110020

Sitedeki talimatname aynen aktarılmıştır. Ürün bir çift şiş ve resimdeki gibi değişik degaje renklerde örgü ipinden oluşuor, ürünün fiyatı 9,99 YTL.

Talimatnamede ilmek atmak, düz örgü ve kesme gibi temel teknikler detayları ile anlatılıyor, yazının sonunda bir de grafik var.

Örenbox Talimatnanesi

%100 Akrilik

Temel örgü örme tekniklerine giriş...

Hiç sanatçı olamadığınız için üzüldünüz mü? Peki hiç sanat yapmak isteyip, ne yapacağınızı bilemediğiniz oldu mu? Ya da alışverişe çıktığınızda iki ürün arasından hangisini seçeceğinize karar veremediğiniz oldu mu? İşte T-box'tan böylesi ikilemler ve sıkıntılar yaşayan herkes için mükemmel bir çözüm geliyor: Örenbox! Adından da fark edeceğiniz gibi 'Ören' ve 'Box' kelimeleri yan yana iş olsun diye durmuyor. T-box Örenbox'la size yaratıcılığın ve algının kapılarını aynı anda açıyor. Artık Örenbox'la ister sanat yapın, isterseniz yünden kaşkollar, bereler, eldivenler, çoraplar, iç donları yani aklınıza gelen gelmeyen ne varsa örün. Güç sizde artık!

İlmek felsefesi

1. Örgüdeki en basit hareket olan ilmek, ilk adım oluşturur. Yün ipliğinizin ucunu baş parmağınızla avuç içinizde tutun. Yün ipliğinizin yumağa bağlı olan ucunu işaret ve orta parmaklarınızın etrafından iki kez geçecek şekilde sarın. Bakın ne oldu?


2. Yününüze bağlı olan teli iki parmağınızın arasında oluşan ilik halkasından geçecek şekilde çekin ve yeni bir halka oluşturun. İşte seri halka üretiminde ilk adımı attınız.3. Şişi yeni oluşan ilik halkasının içinde duracak şekilde yerleştirin. İlmiği oluşturmak için yününüzü iki ucundan çekerek gerginleştirin. İşte artık siz de örgüde ilk adımı attınız.

İlk sıra

1. Okurken zor görünse de, sağ elinizde ilmik atılmış şişi tutarken, ipliğinizin ucunu sol baş parmağınıza sarın. Sol işaret parmağınızın üzerinden ipliğinizin yumağa bağlı olan ucunu geçirin. Sol elinizden geçirdiğiniz iki ucu avuç içinizde tutun. Unutmayın ki avuç içi kadar mutluluk yeter.

2. Şişi baş parmağınızın üzerindeki ilik halkasından yukarı doğru geçirin. Daha sonra, işaret parmağınızın üzerindeki ilik halkasının arkasından geçirin. İpliği ilmek oluşturmak için, yumaktan çekip ilik halkasından geçirirken şiş kullanın. Dikkat edin bu yeni şiş çok sivri.

3. Baş parmağınızı ilik halkasından çekin. Şişin üzerindeki ilmiği, ipliğin ucunu çekerek gerginleştirin. 1. ve 3. adımları istediğiniz sayıda ilmeğe ulaşana kadar tekrar edin. İşte örgüde ikinci öğretinizi de başarıyla aldınız. Sizden korkulur.

Düz Örgü

1. Örgüye geçmeden önce şöyle bir durun. Derin bir nefes alın. Şimdi sol elinizde, atılan ilk ilmek uçta olacak şekilde şişi tutun. Sağ elinizdeki boş şiş ile gösterilen şekilde ipliği parmaklarınızın etrafından sarın. Şimdi ikinci adıma geçebilirsiniz.

2. Sağ şişi, sol şişin üzerindeki ilk ilmiğin içinden önden arkaya doğru geçirin. Sağ şişi sol şişin altında, ipliği de arkada tutun. Bakın isteyince oluyormuş di mi?

3. İpliği sağ şişin altından ve üzerinden getirin ve yavaşça iki şişin arasından çekin. İpliği ustaca idare etmek için sağ işaret parmağınızı kullanın. Yok beceriksizce idare etmek istiyorsanız da başparmağınızı kullanabilirsiniz.

4. Sağ şiş ile yün ipliği yakalayıp sol şişin üzerindeki ilmekten geçirin. İlmiği sol şişin üzerinden sağ şişin üzerine, yeni ilmek sağda kalacak şekilde, kaydırın. 2. ve 4. adımları bütün yeni ilmekler sağ şişin üzerine geçene kadar tekrarlayın.

Ne kadar huzur verici değil mi? Evet artık bu maceranın da sonuna geldik.

Kesme

Şimdi örülen atkının sökülmesini önlemek için kenar şeridi yapacağız. Örgünün bitmesi için yapılan en popüler kenar şeridi metodu; iki ilmek örmektir. *Sol elinizdeki şişin ucunu sağ elinizdeki şişin üzerindeki ilk ilmiğin içinden geçirin. Sol elinizdeki şişin ucuyla bu ilmeği, sağ elinizdeki şişin üzerindeki ikinci ilmeğin üzerinden çekin. Bu işlem sonucunda bir kenar şeridi tamamlamış olacaksınız ve bir ilmek sağ elinizdeki şişin üzerinde kalacak. Bir sonraki ilmeği örün. Gerekli sayıda kenar şeridini örene kadar "*" işaretinden sonraki adımları tekrarlayın. Sağ elinizdeki şişin üzerinde son bir ilmek kaldıktan sonra, son düğümü atmak için ipliği ilik halkasının içinden çekin. Eğer buraya kadar yazıların hepsiniz okuduysanız siz süper bir insansınız. Sizinle evlenmek ve ördüğünüz kıyafetleri giymek istiyoruz. Lütfen bizi aramayı unutmayın. Nerede olursanız sizi bulacağız ve çok seveceğiz.1 yorum:

Adsız dedi ki...

hazır örülmüşünün resmi olsaydı daha aydınlatıcı bir bilgi olurdu

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...