9 Aralık 2007

Beyaz Çanta


Yazın Deryalı fikirler dergisinin ekim 2007 sayısında aşağıdaki modeli görünce, tamam ben bu çantadan istiyorum dedim. Orjinali benim ördüğüme göre daha mini bir çantaydı, ben biraz ölçüsünü arttırdım. Beyaz çantanın yapılışı;

Malzemeler;

5 numara şiş, 2 yumak beyaz makrome ipi, ahşap sap

Yapılışı;

42 ilmek atılır. 14 ilmek düz, 14 ilmek ters, 14 ilmek düz olacak şekilde 27 sıra örülür. 28. sırada oradaki 14 ilmeğin ilk 7si geçici olarak başka bir şişe örülmeden aktarılır. Sonraki 7 ilmek örülür ve bundan sonra diğer şişe aktarılmış 7 ilmek örülerek saç örgüsü motifi oluşturulur. Bundan sonraki sıralara ters yerine düz, düz yerine ters gelecek şekilde 27 sıra daha örülür. 28.sırada ilk 7 ilmek kesilir, sıra tamamlanır (35 ilmek). Bir sonraki sırada yine ilk 7 ilmek kesilir (28 ilmek), bu şekilde 14 sıra daha örüldükten sonra tüm ilmekler kesilir.

Çantanın diğer yüzü de aynı şekilde örüldükten sonra iki parça tığ ile ya da dikerek birleştirilir. Bana tığ ile birleştirmek daha kolay geliyor.

Çantanın bitmiş ebatları 26cmx26cm oldu, içine beyaz (beyaz kağıt kaplanmış) kalın karton koyarsanız çanta daha düzgün duruyor.

2 yorum:

Aliye dedi ki...

Merhabalar arkadaşım çanta çok güzel olmuş ellerine sağlık.Ben çanta yapmak için böyle güzel çanta sapı bulmakta zorlanıyorum.Acaba bildiğin yerler varmı? Bu arada gelmişken Bayramını ve yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum sevgilerimi bırakıyorum.Aliye
www.e1y3.blogcu.com

İncik Boncuk dedi ki...

Takı malzemesi satan dükkanlarda ya da Eminönü'de bulabilirsin. Aslında tuhafiyelerde de var, ama benim baktıklarımda çeşitli ve güzel olmuyor, hatta pahalı bile oluyor.

İyi bayramlar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...